GÜNCEL

Polat baronları eleştirdi: Fabrika açmak yerine paralarını arsaya bağlamışlar

Demokrat Parti Şanlıurfa İl Başkanı Mustafa Polat “Şanlıurfa’da ev fiyatları ve ev kiraları ateş pahası. Bunun sonu nereye varacak” dedi.

Son dönemde Şanlıurfa’da artan konut ve kira fiyatlarına yönelik tepkiler gelmeye devam ediyor. Konut fiyatlarının birçok ili geride bıraktığı Şanlıurfa’da acilen yeni alanların imara açılması gerektiğini vurgulayan Demokrat Parti(DP) Şanlıurfa İl Başkanı Mustafa Polat, fiyatların böyle sürmesi halinde Urfa’da birçok kişinin ev sahibi olma hayalinin ortadan kalkacağını öne sürdü. Sosyal medya hesabından konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Polat’ın işte eleştiri ve önerileri:

“Şanlıurfa’da ev fiyatları ve ev kiraları ateş pahası, bunun sonu nereye varacak?  Şanlıurfa’nın nüfusu 2 milyonu aştı. Daire fiyatları adeta dudak uçuklatıyor, ev kiraları ateş pahası.  Şanlıurfa adete İstanbul ile yarışıyor.

Bunun sebebi belediyeler yeni imar sahaları açmıyor, arsalar yetersiz, bu sebeple konut fiyatları sürekli artıyor.

İmara açık sadece Karaköprü ilçesi olduğu için bütün müteahhitler oraya yöneldi. Oranın nüfusu da sürekli artıyor, orası da tıkanma yerine geldi.

Karaköprü’de bir daire 2 milyon TL, ev kiraları 6. 7 bin TL’ye yükselmiş. Bugün  torununu Karaköprü’de diş hastanesine götürürken bir vatandaş bizi görünce  tepki gösterdi. ‘Ev kiraları uçmuş bir sitede zorla 4 bin TL ‘ye kiralık ev buldum’ dedi.

ARSA BARONLARI PARALARINI ARSALARA BAĞLAMIŞ

Belediyeler imar sahası açmadığı için arsa baronları fabrika açma yerine bütün paralarını arsalara bağlamış. Bugün müteahhitlere yüzde 50- 55 bazı alanlarda yüzde 60 ile kat karşılığı veriyor bu da  fiyatların yükselmesine sebep oluyor.

Geçen sene ile bu sene arasında demir, çimento başta olmak üzere girdi fiyatları yüzde 100 ile yüzde 120 arasında zam yapıldı.

Belediyeler imar sahaları açmadığı gibi konut yapan müteahhitlere nefes aldırmıyor. Bugün Bağlarbaşı’nda bir kaç yap-satçı bizimle görüştü. ‘Arsalar uçmuş zaten. Belediye 3 katan fazla imar vermiyor her daire için en az 16 bin TL otopark bedeli vereceksiniz’ dedi.

Şanlıurfa’da her bir bina fiyatı ile bir fabrika yapılırdı. Parası olan parasını arsalara bağlamış her gün ve her ay parasının katlanmasını seyretmiş.

Belediyeler imar sahaları açsaydı, arsalar ucuz olsaydı konut fiyatları bu kadar uçmaz ve parası olan komşu iler gibi sanayiye yönelir oraya yatırım yapardı ve ya da başka alanda bir iş yeri açardı. Bugün Şanlıurfa genç işsizler cehennemi olmazdı, her eve bir ekmek girerdir. Hem herkes para kazanacağı için dışarıya fazla işçi göçü de olmazdı. Gençler kumar ve uyuşturucu batağına ve kötü arkadaş  grupları da edinmezdi, çünkü  zamanı olmazdı.  

URFA GAP’IN BAŞKENTİ VE BEREKETLİ TOPRAKLARA SAHİP

Şanlıurfa 1991- 1994 arası 3 yıl DYP iktidarı döneminde belediye DYP idi. Sayın Uğur Esat Akgül ve medarı iftiharımız Eski Devlet bakanımız sayın Necmettin Cevheri, il başkanı sayın Halil ilhan ve sayın Sabahattin Cevheri döneminde çok güzel hizmetlere kavuştu. Onun dışında 1984’ten beri aynı zihniyetle yönetilerek bölgedeki komşuların çok çok gerisinde kaldı.

Halbuki Şanlıurfa’nın bölgedeki komşularından çok daha avantajlı.

Şanlıurfa çok zengin bir kültürel yapıya sahip. GAP’ın başkenti ve çok bereketli topraklara sahip.  Nüfusu da çok genç üretebilen çalışkan bir emek gücüne sahip bir il.

KONUT PROJELERİ ÜRETİLMELİ

Şanlıurfa komşu illere nazaran kendini yenileyerek, çağa uydurarak ve sanayileşerek komşuların önüne geçmesi gerekirken başta yerel yöneticilerin rant hesabı ve beton lobisinin ter dökmeden çok yüksek kar amacı sayesinde Şanlıurfa sanayide ve işsizlikte geri kaldı.

Belediyeler, Müteahhitler Odası ve Mimarlar Mühendisler Odası acilen bir araya gelmeli ve ucuz konut için projeler ortaya koymalıdır. Böyle giderse ne bir memur, ne bir işçi, ne bir esnaf ve ne sabit ve dar gelirli artık konut sahibi olması hayal olur. Buraya kiraların çok yüksek olmasından dolayı hiç bir memur da gelmez artık.”

TV Urfa

LEAVE A RESPONSE