GÜNCEL

Şanlıurfa’da aşı için ortak açıklama!

Şanlıurfa Tabip Odasının öncülüğünde toplanan STK, parti ve odalar tarafından yapılan açıklamada, “Tedirgin olmayın, aşı olun. Aşı olmak toplumsal sorumluluğumuzdur” denildi.

Koronavirüs tehlikesi yayılmaya devam ederken, aşı çalışmaları da sürüyor. Bu kapsamda aşı çağrıları gelirken, Şanlıurfa en az aşı yapılan iller arasında.

Kentte bu yöndeki girişimler sürerken, Şanlıurfa Tabip Odasının öncülüğünde sivil toplum kuruluşları (STK), parti ve odalar tarafından açıklama yapıldı.

Aşı çağrısı yapılan açıklama şu şekilde:

“Yaklaşık bir buçuk yıldır devam eden Covid -19 salgınında dünyada milyonlarca insan, ülkemizde de resmî rakamlara göre on binlerce vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Bu süreç boyunca ilimizde de çok sayıda yurttaşımızı maalesef Covid nedeniyle kaybettik. Ve halen Pandemi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kontrol altına alınamamış tüm hızıyla can almaya devam etmektedir.

Pandemi ile mücadelede en önemli araçlarımızdan biri aşılardır. İnsanlık, tarih boyunca birçok bulaşıcı hastalıktan aşılar sayesinde kurtulmuş, uzun yıllar önce binlerce insanın hayatını kaybetmesine yol açan hastalıklar aşıların bulunmasıyla insanlar için tehlike olmaktan çıkmış bazıları tüm dünyada eradike edilmiştir. Örneğin 2005 yılında kabakulak vaka sayısı 20000 iken aşılamanın artmasıyla 2019 yılında bu rakam 419 a gerilemiştir.

Covid 19 pandemisinde de Ocak ayında aşılar bulunmuş tüm dünyada hızlıca uygulanmaya başlanmıştır. Ülkemizde de aşıların temin edilmesinden sonra Haziran ayından itibaren ülkemizin aşılama kapasitesine yakın oranda aşılamaya başlanması sevindirici bir gelişme olmuştur. Ancak delta varyantının yaygınlaşması yeni bir dalga riskini arttırmış ve aşılanmayı daha da önemli hale getirmiştir.

Salgın sürecinin uzaması delta varyantı gibi daha tehlikeli varyantların ortaya çıkmasına yol açabilmektedir. Yeni mutasyonlar uzayan salgın sürecinin doğal sonucudur. Elimizde hastalıktan önce veya sonra kullanılabilecek etkin bir ilaç tedavisinin olmaması ilaç dışı tedbirlerin önemini daha da arttırmaktadır. Bu yüzden halen maske mesafe ve hijyen Covidden korunmak için oldukça önemlidir. Bu tedbirler dışında şu aşamada elimizdeki en büyük güç aşılama oranların arttırılmasıdır. Türkiye’de 18 yaş üzeri nüfusun %43.95, genel nüfusun % 33.27 si iki doz aşılanmış olup bu oranlar pandeminin sona ermesi için gerekli olan toplumsal bağışıklık oranlarının gerisindedir.

Bakanlığın aşılanma oranlarını açıkladığı ilk günden beri Şanlıurfa maalesef hep son 3 sırada yer almıştır. Son verilerde de artık devamlı son sırada bulunmaktadır. Aşılama oranlarının düşük olmasının sonucu, günlük vaka sayısında, hastane servis ve yoğun bakımlarında yatan hasta sayısında ve maalesef nihayetinde hayatını kaybeden insan sayısında artış olarak karşımıza çıkmaktadır. Urfa’da bayram öncesine göre tüm bu rakamlar ciddi oranda artarken maalesef aşılama oranlarımız halen çok düşük seyretmektedir. Üzülerek belirtmek isteriz ki hastanelerde yatan ve hayatını kaybeden hastalarımızın hemen hemen hepsi aşı olmamış vatandaşlarımızdır.

Tüm dünyada milyarlarca doz aşı yapılmış ve şimdiye kadar toplum sağlığını tehlikeye atacak ciddi bir yan etki bildirilmemiştir. Dünyanın dört bir yanındaki bilim insanlarının %99 u aşı olunmasını tavsiye ederken, hiçbir bilimsel dayanağı olmadan farklı amaçlar için aşı karşıtlığı yapanlar ciddiye alınmamalıdır. Aşıların ölümleri engellemesiyle ilgili şüphesi olanların, ülkemizdeki sağlık çalışanı ölümlerinin aşılamadan sonra nasıl azaldığına dikkat etmesi gerekmektedir.

Bugün burada bulunan STK’lar, Odalar, Dernekler ve Siyasi parti temsilcileri olarak Urfa’daki durumun aciliyetine dikkat çekiyor ve tüm halkımızı derhal aşı olmaya davet ediyoruz. Aşılama oranlarımızı arttırmadığımız takdirde insanlarımız yoğun bakımlarda yaşam mücadelesi vermeye devam edecek. Aşılama oranlarımızı arttırmadığımız takdirde tekrar kapanma ve yasaklarla karşılaşacak, esnafımızın tekrar iş yerlerini kapatma durumuyla karşı karşıya kalacağız. Aşılama oranlarımız artmadığı sürece çocuklarımız gençlerimiz okullarına başlayamayacak eğitim hayatları bir yıl daha uzaktan devam etmek durumunda kalacaktır.

Aşı olmayan vatandaşlarımıza seslenmek istiyoruz. Aşı olmayarak sadece kendinizi değil, ailenizi ve tüm toplumumuzu tehlikeye attığınızı ve pandeminin sona ermemesinde pay sahibi olduğunuzu belirtmek isteriz. Unutmayın sizler aşı olmadıkça birileri ölmeye devam ediyor.

Bir çağrımız da Sağlık Bakanlığı ve İktidaradır. Aşı tereddüdünü gidermek öncelikle devletin görevidir ve bilgi eksikliğini gidermek için çalışmalar ve kampanyalar yapılmalıdır. Bilgi paylaşımında şeffaf olunmaması, aşıya ulaşımın kolay olmaması, karar alma sürecine toplum ve STK’ların dâhil edilmemesi aşı tereddüdünü arttırmaktadır. İl bazında vaka ve ölüm sayıları ile beraber bu hastalar arasında aşılanmamış kişi sayıları da kamuoyu ile paylaşılmalıdır.

Aşılama oranlarından da anlaşıldığı üzere Sağlık Bakanlığının aşının gerekliliği konusunda nitelikli, teşvik edici bir kampanya yürütmeye, aşı tereddüdünü ortadan kaldıracak net mesajlar vermeye davet ediyoruz. Hiç bir bilimsel dayanağı olmadan aşı karşıtlığı yapanların tezleri bakanlığın elindeki uygulanmış milyonlarca doz bilgisi ile çürütülmelidir. Özellikle kapalı alanlar için aşı olmayanlarla ilgili ilave tedbirler alınmalıdır. Şanlıurfa gibi aşılamada geri kalmış iller için kültürel özellikler toplum yapısı göz önüne alınarak, yerel yönetimler, STK’lar, odalar, dernekler ve toplum temsilcileri ile birlikte yeni kampanyalar planlanmalıdır.

Son olarak ülkemizde uygulanan tüm aşıların güvenli olduğunu, aşı olmamanın bedelinin ve ahlaki sorumluluğunun çok ağır sonuçlar doğuracağını bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Gelecek dalganın aşısızların dalgası olacağı öngörüsüyle ilimizi tekrar yaşanacak bir Pandemi dalgasından korumak için biran önce tüm Urfa’ya aşı seferberliği çağrısı yapıyoruz. Her vatandaşımızı, komşusunu, ailesini, akrabasını ve arkadaşını aşı olmaya ikna etmek için mücadele etmeye davet ediyoruz. Biz burada bulunan STK’lar Odalar dernekler ve siyasi parti temsilcileri olarak ilimizin Pandemi tehlikesini atlatıncaya kadar bu çağrıları yapmaya devam edeceğimizi kamuoyun beyan ediyoruz…

Katılımcı Kurumlar:

Şanlıurfa Barosu

Şanlıurfa Diş Hekimleri Odası

Şanlıurfa Eczacılar Odası

Şanlıurfa Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası

Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Urfa Şubeleri

Şanlıurfa Tabip Odası

Şanlıurfa Ticaret Borsası

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası

Şanlıurfa Veterinerler Odası

Şanlıurfa Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği

Kamu Emekçileri Sendikası Urfa Şubeleri

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Urfa Şubesi

İnsan Hakları Derneği Urfa Şubesi

Mezopotamya Yazarlar Derneği

Özgürlük için Hukukçular Derneği Urfa Şubesi

Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği

Yaşamevi kadın dayanışma derneği

Cumhuriyet Halk Partisi Şanlıurfa İl Başkanlığı

Demokrasi ve Atılım Partisi Şanlıurfa İl Başkanlığı

Halkların Demokratik Partisi Şanlıurfa İl Başkanlığı

Gelecek Partisi Şanlıurfa İl Başkanlığı

İyi Parti Şanlıurfa İl Başkanlığı

Saadet Partisi Şanlıurfa İl Başkanlığı

Şanlıurfa Spor Kulübü”

TV Urfa

LEAVE A RESPONSE