GÜNCEL

HDP, Urfa’da Konya’daki saldırıyı kınadı!

HDP Şanlıurfa İl Başkanlığı, Konya’nın Meram ilçesinde 7 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı kınadı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa İl Başkanlığı, Konya’nın Meram ilçesinde Dedeoğulları ailesine yönelik yapılan saldırı sonucunda 7 kişinin katledilmesini yaptıkları basın açıklaması ve yürüyüş ile kınadı. Ahmet Bahçıvan İş Merkezi’nde yapılan açıklamaya HDP Şanlıurfa milletvekilleri Ayşe Sürücü, Ömer Öcalan, Urfa Barış Anneleri İnisiyatifi Üyeleri, kente bulunan demokratik kitle örgütü temsilcileri ve onlarca vatandaş katıldı. “Ortak yaşam için ırkçılığa geçit yok” pankartının açıldığı açıklamada, katliamda yaşamını yitiren Dedeoğulları ailesinden 7 kişinin adının yazılı olduğu dövizler taşındı. 

ÖCALAN: BU ÜLKEDE MAHKEME, KANUN YOK MU

Açıklamada konuşan HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan, “Bu ülkede insanlar Kürt olduğu için neden öldürülüyor? Bu ülkede mahkeme, kanun yok mu? Bizim anladığımız Kürtler için yasa, mahkeme yok. İki gün önce Konya’da yapılan katliamın sanıkları hala tutuklanmış değil. Türkiye’deki bazı siyasetçileri bu katliamın önünü açıyorlar. Her gün sabahtan akşama kadar medya eliyle Kürtler hedef gösteriliyor. Bu katliamları vicdanı olan insan kabul eder mi? Bazı kişiler bu katliamın önünü açarak organizatörlük yapıyorlar. Kürtler alternatifsiz değil. Kürtler örgütlü bir halk, birliklerini konuşuyorlar. Bizim örf adet, kültür ve dilimiz var ve sonuna kadar onları savunacağız. Adalet Bakanı ‘husumet’ diyerek gerçeği çarpıtıyor. Kirli bir siyaset yürütülüyor” şeklinde konuştu.

Açıklama alkışlar ile son buldu. Açıklamanın ardından grup, alandan HDP İl binasına kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş esnasında sık sık sık sloganlar atıldı.

TV Urfa

LEAVE A RESPONSE