GÜNCEL

Harran’dan önemli rapor! Urfa’daki oran yüzde 1 civarında!

Harran Üniversitesi tarafından orman yangınlarıyla ilgili hazırlanan raporda yangınların çıkış sebeplerine ilişkin bilgiler yer alırken, Şanlıurfa’da orman varlığının yüzde 1 civarında olduğu belirtildi.

Harran Üniversitesi’nin yayınlamış olduğu rapora göre dünya genelindeki orman yangınlarının yüzde 88’i insan kaynaklı çıkarken, iklim değişikliği nedeniyle de binlerce hektarlık alan zarar görüyor. Mühendislik Fakültesi Harita Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Nizar Polat ve Arş. Gör. Yunus Kaya tarafından uydu görüntülerinden yararlanılarak hasar tespiti raporu ve yangın tehlikelerine karşı bölgemize yönelik bazı öneri raporları hazırlandı. Hazırlanan “Çok Bantlı Uydu Görüntüleriyle Orman Yangınlarında Hasar Tespiti” raporuna göre, dünya genelinde yangın sayıları giderek artıyor.

HER YIL 13 MİLYON HEKTARLIK ORMAN VARLIĞI ZARAR GÖRÜYOR

Raporda, dünya genelinde 1,6 milyon insan geçimini ormanlardan sağlıyor. Buna karşın her yıl dünyamızda ortalama 13 milyon hektarlık orman varlığı yangınlar veya çeşitli sebeplerden zarar görüyor. Türkiye 22,9 milyon hektar ormanlık alan ile orman varlığını arttıran nadir ülkelerden biri. Fakat ülkemizde her yıl 2 binin üzerinde orman yangını yaşanıyor. Bu yangınlar yüzde 88 oranında insan kaynaklı gerçekleşiyor. Tüm teknolojik destek ve yoğun insan gücüne rağmen orman yangınlarının engellenmesi en temelde tüm toplumun bu konuda bilinçlenmesine bağlı.

TV Urfa

LEAVE A RESPONSE