YAŞAM

2 milyar 973 milyon TL katkı sağlanacak!

Şanlıurfa’da 7 Nisan itibari ile başlayan sulama ile bu sezon toplam 3 milyon dekar tarım arazisi sulanacak, ekonomiye 2 milyar 973 milyon TL katkı sağlanacak.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli 7 Nisan itibari ile başlayan sulamam sezonuyla Şanlıurfa’da 3 milyon dekar tarım arazisinin sulamaya açılacağını ve ekonomiye 2 milyar 973 milyon TL katkı sağlanacağını dile getirdi. Bakan Pakdemirli, Şanlıurfa’nın Çamlıdere köyünden çiftçi Abdurrahim Kaya’nın tarlada çekmiş olduğu videoyu kendi sosyal medya hesabından paylaştı.

KAYA: 3-4 ÇEŞİT ÜRÜN KALDIRIYORUZ

Çiftçi Kaya, sulamayla ürün çeşitliliğinin arttığına vurgu yaptı ve emeği geçenlere teşekkür etti. Kaya, “Su varsa hayat vardır. Su olmazsa hayat yoktur. Şanlıurfa’nın Çamlıdere köyünden, çiftçilerinden Abdurrahim Kaya. Eskiden tek ürün ektiğimiz zaman sadece buğday, arpa ve mercimek ekerken yani yılda tek ürün kaldırırken, şu anda yılda 3-4 çeşit ürün kaldırıyoruz. Buğday, mısır, arpa, mercimek, pamuk ve sebze çeşitleri, yer fıstığı da dahil olmaz üzere devletimizin Atatürk Barajı’ndan verdiği suyla şu anda ürünlerimizi sulamaya çalışıyoruz. Yağmurlama dediğimiz modern sulama mısır zamanında, pamuk zamanında ise damlama sulamaya geçiş yapılacaktır. Buradan Cumhurbaşkanımızı, Tarım Bakanımıza, DSİ Genel Müdürlüğümüze ve ayrıca bu suyu çiftçilerimize getiren kurumumuza da buradan çok teşekkür ederiz, minnettarız” ifadelerini kullandı.

Tv Urfa

LEAVE A RESPONSE