SİYASET

Gözaltılara DEVA Partisinden tepki: Yıldırma politikasıdır!

DEVA Partisi İl Başkanı Av. Ahmet Tüysüz, Şanlıurfa’da elektrik protestosu yaptıkları için gözaltına alınan şahıslarla ilgili açıklamasında, “Çiftçilere yapılan haksız ve hukuksuz gözaltı işlemi kabul edilemez. Adeta terörist muamelesi yapılıyor ek gözaltı süresi yıldırma politikasıdır” dedi.

Şanlıurfa’nın en önemli sorunlarının başında gelen elektrik konusunda çiftçiler seslerini duyurmaya çalışıyor.

Son olarak Viranşehir karayolu üzerinde meydana gelen olayda, 18 kişi gözaltına alındı.

Yaşanan bu durumun ardından Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) İl Başkanı Av. Ahmet Tüysüz, sosyal medya hesabında bir açıklama yaptı.

TÜYSÜZ: HUKUKSUZLUĞUN TAM KARŞISINDAYIZ

Çiftçilerin gözaltına alınmasına tepki gösteren Tüysüz, konunun takipçisi olacaklarını dile getirdi.

Tüysüz, “Şiddete başvurmadan seslerini duyurmak için en demokratik haklarını bir sivil itaatsizlik eylemiyle traktörleri ile karayoluna giren çiftçilere yapılan haksız ve hukuksuz gözaltı işlemi kabul edilemez. Adeta terörist muamelesi yapılıyor ek gözaltı süresi yıldırma politikasıdır.

18 kişinin kelepçelenmiş şekilde bunca gün bu sıcakta olmayan bir suçtan dolayı nezarette tutulmaları kabul edilemez. Çiftçilerin bu haklı mücadelelerinde yanlarında, hukuksuzluğun tam karşısındayız. Her türlü hukuki desteği sunacağız ve konunun takipçisi olacağız” sözlerine yer verdi.

‘BU YANLIŞA GİRİLMEMELİYDİ’

Baştan beri yanlışa girilmemesi gerektiğini aktaran Tüysüz, şunları dedi:

“Umarız ki bu yanlıştan bu garabetten bir an önce dönülür. Kuraklık, sel felaketi, dolunun vurduğu bölgede daha fazla sinir uçları ile oynamayın. Çiftçilerin mağduriyetini gidermek yerine onları cezalandırmaya kalkmak hiç kimsenin hakkı ve haddi değildir, olamaz, olmamalıdır.

An itibariyle tamamının adli kontrol tedbiri ile serbest bırakılmak üzere mahkemeye sevk edilmiş olması yanlıştan dönülmüş olması adına teselli verici… Ancak baştan bu yanlışa girilmemeliydi.”

TV Urfa

LEAVE A RESPONSE