GÜNCEL

Urfa’nın ilçesinde ilk kez hasadı yapıldı!

Türkiye’de, son yıllarda üretim sahası genişleyen, rengi ve kokusuyla alternatif tarımın gözdesi olan lavantanın Şanlıurfa’da hasadı başladı.

Suruç İlçesinde belediye tarafından hayata geçirilen Lavanta Bahçesi Projesi kapsamında hazineye ait arazide 12 dönüm alanda ekilen 10 bin adet lavantanın hasadı yapıldı.

Lavanta projesinin ilk hasadını Suruç Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Kenan Aktaş Belediye çalışanları ile birlikte yaptı.

Suruç’un zengin bir toprak yapısına sahip olduğuna dikkat çeken Aktaş, sulamayla birlikte yeşile dönen, çorak topraklardan kurtulan Suruç’ta son yıllarda ürün çeşitliliğinde artış yaşandığını belirtti. Mart ayı içerisinde 10 bin adet lavanta fidesini toprakla buluşturduklarını belirten Aktaş, Temmuz ayı itibariyle ilk hasadı yaptıklarını belirterek Lavanta Bahçesi Projesinin Suruç’ta ilk kez uygulamaya konulduğunu söyledi.

Lavantanın birçok sektörde kullanılabildiğini vurgulayan Aktaş, “Lavanta bahçesinde ilerleyen dönemde alan 17 bin 470 dönüme çıkarılarak bölgeye ekonomik değer sağlayan yeni bir yatırım alanı oluşturacağız. Kuracağımız lavanta ve kekik bahçeleriyle bölgeye ekonomik değer sağlayan yeni bir yatırım alanı oluşturuyoruz. Buradan sağlanan gelirler ile ilçe dışına mevsimlik işçi olarak çalışmaya giden vatandaşlarımızın özellikle de gündelik işlerde çalışan kadınlarımızın ve genç kızlarımızın istihdamına katkı sağlayacağız. İlçede yaşayan, evine ekmek götüreni olmayan kadınlarımıza, maddi durumu iyi olmayan öğrenci ve engellilerimize bu projeyle de maddi destek sağlanacak. İlçemizde tarım arazilerinde genellikle mısır, pamuk ve fıstık ekimi yapılmaktadır. İlçede yaygın yetiştirilen bu ürünlerin yanında lavanta ve kekik gibi ürünlerin yetiştiriciliği ilçenin ürün desenine, alternatif geçim kaynaklarının oluşmasına sebep olacak” dedi.

Öte yandan Lavanta Projesinin ilk yılında ilk hasadı yapılan lavantalar ilçe meydanında vatandaşlara dağıtılırken Lavanta Bahçesi önümüzdeki yıllardan itibaren düğünler için çekim alanı kıllanılabilicek.

TV Urfa

LEAVE A RESPONSE