GÜNCEL

Urfa’da görülmüştü: Gizemli monolit bu kez Diyarbakır’da ortaya çıktı!

5 Şubat’ta Göbeklitepe’ye yakın bir noktaya dikili halde bulunan ve üzerinde Göktürk alfabesiyle “Gökyüzüne bak, ayı gör” ifadesinin yer aldığı monolit, bu kez Diyarbakır’ın Zerzevan Kalesi’nde ortaya çıktı.

Milli Uzay Programı’nın lansmanı öncesinde Şanlıurfa’da Göbeklitepe’ye yakın bir noktaya dikili halde bulunan ve üzerinde Göktürkçe “Gökyüzüne bak, ayı gör” ifadesinin yer aldığı monolit, bu kez Diyarbakır’ın Zerzevan Kalesi’nde görüldü.

Diyarbakır’da, 2-4 Eylül’de kalede düzenlenecek 2021 Uluslararası Diyarbakır Zerzevan Gökyüzü Gözlem Etkinliği’nin tanıtımı için kale yakınlarına dikilen metal blok, yöre halkı tarafından şaşkınlıkla karşılanırken, Türkiye’nin uzaydaki iddiasının sembolik bir yansıması olan metal blok etkinlik süresince bölgede kalacak.

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) tarafından 22 yıldır Antalya’da düzenlenen gökyüzü gözlem etkinliğinin bu yılki adresi Diyarbakır. UNESCO’nun Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan 3 bin yıllık tarihi Zerzevan Kalesi’nde düzenlenecek organizasyonda Türkiye ve dünyadan binden fazla gök bilimi meraklısını buluşacak.

GÖBEKLİTEPE’DE GÖRÜLMÜŞTÜ

Öte yandan, 5 Şubat’ta Göbeklitepe yakınlarındaki bir tarlada bulunan monolit merak konusu olmuştu. Yaklaşık 3 metre yüksekliğinde, 1 metre genişliğinde metal blokun kim ya da kimler tarafından hangi amaçla dikildiği bir süre anlaşılamamıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 9 Şubat’ta Milli Uzay Programı’nın açıklanmasıyla monolitin gizemi ortaya çıkmıştı. Programın tanıtım çalışmasının bir parçası olduğu anlaşılmıştı.

TV Urfa

LEAVE A RESPONSE