GÜNCEL

Peltek büyümeyle ilgili konuştu: Umut verici gelişme

ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, 2021’in ilk çeyreğinde Türkiye ekonomisinin yüzde 7.0’lık büyüme gerçekleştirmesinin, iş insanları için son derece umut verici olduğunu söyledi.

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, 2021’in ilk çeyreğinde Türkiye ekonomisinin yüzde 7.0’lık büyüme gerçekleştirmesinin, iş insanları için son derece umut verici, rakamların beklentilerin üzerinde olmasının da sevindirici bir gelişme olduğunu söyledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak- Mart 2021 dönemini kapsayan gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) verilerine göre, Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 7 büyüdü. Beklentilerin, yüzde 6,5 civarı bir büyüme rakamına işaret ettiği dönem için bir değerlendirmede bulunan ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek,” Devlet, hükümet ve vatandaş işbirliği ve el birliğiyle pandeminintüm etkilerini kolaylıkla atlatabileceğimizve daha da güçleneceğimiz bir döneme girdik.” dedi.

Peltek şöyle devam etti: “2021’nin ilk çeyrek rakamları, bu beklentimizin olabilirlik durumunu pozitif yönde ortaya koydu. Geçen yıldan aynı dönemden daha büyük bir büyüme rakamına ulaşmak, 2020’de pandemi nedeniyle yavaşlayan ekonomik büyümemiz umuyoruz ki,pandemi etkisinin azalmasıyla tekrar bir ivme kazanacaktır. Topyekûn bir mücadeleyle bu hızlanmayı kalıcı kılmamız lazım. 1 Haziran itibariyle yeni bir döneme giriyoruz. Muhtemelen birçok kısıtlama tedbiri gevşetilecek. Bu durum da pandeminin etkilerinin kırıldığının göstergesidir. Yaz aylarında tüm sektörlerde çarkların daha sağlıklı bir şekilde döneceğinin umudunu taşıyoruz. Bu minvalde, İkinci, üçüncü ve dördüncü çeyrekte de büyümenin süreceğini, yıllık büyümede de çok iyi rakamlaraulaşacağımızı söyleyebiliriz.” diye konuştu.

LEAVE A RESPONSE